Otázkou již není, zda má automatizace v průmyslu smysl, ale spíše to, který typ automatizace je pro svařování vhodnější - koboty nebo roboty? Obě technologie jsou schopny automatizovat proces svařování, a tím zvýšit produktivitu, existují však specifické výhody a nevýhody, které je třeba při rozhodování zvážit. V tomto příspěvku na blogu se podíváme na rozdíly mezi koboty a roboty při svařování a zdůrazníme faktory, které je třeba zvážit pro efektivní automatizaci svařovacího procesu.
Průmyslový robot - osvědčená volba pro zvýšení produktivity
Roboty jsou již dlouho zavedenou možností automatizace svařovacích procesů. Nabízejí vysokou rychlost a přesnost, což vede k vyšší kvalitě svařování. Další výhodou robotů je, že jsou schopni manipulovat s těžšími a neskladnými svařovanými díly, což by pro člověka bylo obtížné nebo nemožné. Roboti mohou také pracovat nepřetržitě, což může pomoci zvýšit efektivitu svařovacích procesů.
Používání robotů má však i své nevýhody. Často jsou velké a vyžadují hodně místa, což může prodražit jejich instalaci a provoz. Počáteční náklady mohou být také značné, v závislosti na počtu požadovaných jednotek. Programování a ovládání robotů může být složité, zejména při provádění složitých svařovacích úloh. Programování pomocí programovacího zařízení na velkém průmyslovém robotu je složité a uživatelé obvykle musí být speciálně vyškoleni. Průmyslové roboty se používají především pro velké výrobní série.
Kobot - spolupráce, nebo jen snadnější programování?
Koboty jsou naopak relativně novou možností automatizace svařovacích procesů. Pro koboty byla vybudována zvláštní image, takže v mnoha oborech panují menší obavy z kontaktu. Mnoho lidí má z průmyslového robota respekt a existuje určitá míra neochoty. Není k tomu důvod, protože mezi koboty a průmyslovými roboty nejsou žádné zásadní rozdíly, pokud jde o velikost a také o související pracovní oblast. Koboty se však obvykle snadněji programují a ovládají, což může přispět ke zkrácení doby potřebné k automatizaci. Počáteční náklady jsou také obvykle mnohem nižší než u průmyslového robota.
Vzhledem k zaměření na pouhé provedení spojovacího úkolu není skutečnou výhodou kobota spolupráce, ale povaha snadno programovatelného lehkého robota. Jednoduché ruční programování je intuitivní a usnadňuje začátky s automatizovaným svařováním. S koboty lze také snadno zvládnout změny ve svařovací úloze, protože je lze snáze a rychleji přeprogramovat.
Ani v automatizaci by se neměla zanedbávat bezpečnost!
Je obzvláště důležité zdůraznit, že jak u kobotů, tak u autonomních průmyslových robotů je třeba dodržovat určité bezpečnostní zásady. V Evropě například směrnice o strojních zařízeních stanoví, že v případě nebezpečí vycházejícího ze stroje musí být toto nebezpečí odvráceno bezpečnostními zařízeními nebo mu musí být od počátku přímo zabráněno. Ať už se jedná o autonomní nebo kolaborativní roboty, nebezpečí při svařování jsou stejná a je třeba přijmout vhodná opatření k jejich odstranění. Hlavními problémy jsou zde oblouk a přímý kontakt s horkými nebo živými částmi. Pro obojí je nejbezpečnější a nejlepší volbou uzavření.