V článku níže bychom se rádi zaměřili na pár základních zásad pro bezpečnou práci s plazmou. Většina z nich je obecně známá, ale neuškodí si je připomenout a nezapomínat na ně.
Elektřina může zabíjet
Napětí plazmového oblouku Vás může vážně zranit. Při práci s plazmovými řezacími systému zajistěte potřebná opatření. Toto napětí se vyskytuje během řezání uvnitř hořáku – na elektrodě. Při řezání Vás chrání před kontaktem s elektrodou krytka hořáku a tryska. OVŠEM pokud krytku a trysku odstraníte, je elektroda nechráněná.
Vždy napřed vypněte zdroj plazmy, než začnete s kontrolou nebo výměnou dílů hořáku. Správně navržené plazmové zdroje mají ochranné obvody, která brání výskytu nebezpečného napětí na elektrodě. Obvykle rozpoznají, že byla sundána izolační krytka hořáku.
Spuštěním systému řezání plazmovým obloukem se uzavře elektrický obvod mezi hořákem a obrobkem. Obrobek a vše, co se obrobku dotýká, je součástí elektrického obvodu.
Nikdy se nedotýkejte těla hořáku, obrobku, vody ani vodního stolu, pokud je plazmový systém v provozu.
Elektrický paralelní obvod – i nízký elektrický odpor může přenést elektřinu do Vašeho těla.
Nesmíte být přímou součástí elektrického obvodu – může to být smrtelné!
Srovnání napětí a proudů u technologií
- Napětí plazmového řezání ˃ svařovací napětí.
- Proudy plazmového řezání ˂ svařovací proudy.
- Pro plazmové řezání je potřebné napětí od 100 do 200 voltů.
- Pro plazmové řezání je potřebný proud od 10 do 1 000 ampérů
Ochrana před úrazem proudem
Pravidlo č. 1: Ubezpečte se, že zařízení je bezpečné pro použití, zkontrolujte stav systému. Zaměřte se na to, zdali nejsou odhalené kabely, nebo nejsou poškozené, jestli není poškozený hořák a podobně. Pokud si nejste jisti, systém nepoužívejte.
1. Ubezpečte se, že zařízení je bezpečné pro použití, zkontrolujte stav systému. Zaměřte se na to, zdali nejsou odhalené kabely, nebo nejsou poškozené, jestli není poškozený hořák a podobně. Pokud si nejste jisti, systém nepoužívejte.
2. Noste izolované rukavice a obuv a udržujte tělo i oděv v suchu.
3. Při práci s plazmovým systémem nestůjte, nesedejte ani se jinak nedotýkejte jakéhokoli mokrého povrchu.
4. Při práci se izolujte od podlahy pomocí suchých izolačních rohoží nebo krytů, které jsou dostatečné velké na to, aby nedošlo k žádnému fyzickému kontaktu s obrobkem nebo podlahou. Pokud musíte pracovat v nebo v blízkosti vlhkého prostředí, buďte mimořádně opatrní.
5. Během řezání se nedotýkejte obrobku, ani nesbírejte odřezky.
6. Během procesu řezání nechejte obrobek na pracovním stole s připojeným pracovním vodičem ani neodstraňujte upínáky obrobku.
7. Během řezání nepohybujte upínákem obrobku. Během řezání nedržte za upínák obrobek, které není napojen na pracovní kabel.
8. Před kontrolou, čištěním nebo výměnou dílů hořáku odpojte hlavní napájení nebo vypněte přívod proudu. Pokud plazmový zdroj přesouváte na jiné místo, ujistěte se, že je vypnutý. Před odpojením zdroje plazmy nebo krytu zdroje plazmy odpojte přívod elektřiny.
9. Kryt plazmového zdroje může být odmontován pouze kompetentní osobou, pracujte v čistém a suchém pracovním prostředí. Nedodržení těchto pravidel může vést ke zranění a také k neopravitelnému poškození plazmového zdroje.
Zajištění uzemnění – pracovní vodič
Mezi pracovním vodičem a obrobkem nebo pracovním stolem zajistěte kontakt kov na kov.
Svorka pracovního vodiče by měla být v kontaktu s čistým kovem bez prachu, rzi, nátěru či jiných nečistot, které by mohly bránit správnému elektrickému kontaktu.
Pracovní vodič nepřipínejte na díl, který po dokončení řezání odpadne.
Ochrana zraku před paprsky plazmového oblouku
Plazmový oblouk vytváří silné viditelné a neviditelné (ultrafialové a infračervené) paprsky, které mohou popálit oči a pokožku.
Používejte ochranu očí podle platné legislativy. Používejte ochranná sklíčka nebo ochranné brýle s postranními kryty, které mají příslušný stupeň stínění (viz tabulka), které chrání oči před ultrafialovým a infračerveným zářením.
Používejte také ochrannou pracovní helmu.
Ochrana pokožky před popálením pomocí ochranného oděvu
Při řezání materiálu plazmovým obloukem, používejte minimálně tyto ochranné pracovní pomůcky.
Noste nehořlavé oblečení, které zakryje všechny části těla, nejlépe speciální samozhášecí koženou bundu a kožené rukavice s prodloužením. Overal (nebo 2 dílný oblek bunda-kalhoty) by měly být bez manžet, aby se zabránilo vniknutí jisker a strusky.
Dále pak používejte průmyslové rukavice, bezpečnostní obuv a přilbu.
Před řezáním z kapes vyjměte všechny hořlavé předměty, jako jsou zapalovač nebo sirky.
Ochrana sluchu
Při řezání s vysokou amperáží mohou systémy pro plazmové řezání vytvářet hladinu hluku i nad 120 dB.
Hluk spadá do rozpětí frekvence 5 000 až 20 000 Hertzů; ultrazvuk nepoškozuje sluch.
Vždy při práci s plazmovým řezákem nebo při práci v blízkosti plazmového řezání noste ochranu sluchu.
Ochrana před toxickým kouřem a plyny
Při plazmovém řezání mohou vznikat toxické plyny a kouř, které spotřebovávají kyslík, který dýcháme. To může způsobit pokles hladiny kyslíku v krvi, což může být nebezpečné.
Prostor, kde probíhá řezání, dobře větrejte nebo použijte schválený respirátor s přívodem vzduchu.
Neprovádějte řezání v blízkosti míst, kde probíhá odmašťování, čištění nebo stříkání. Páry z některých chlorovaných rozpouštědel se rozkládají a vytvářejí fosgen, pokud jsou vystaveny ultrafialovému záření.
Pokud prostor není dobře odvětráván a obsluha nemá respirátor s přívodem kyslíku, neprovádějte řezání pokovených materiálů, ani materiálů obsahujících toxické látky, jako jsou zinek (pozinkování), olovo, kadmium či beryllium. Při řezání mohou tyto kovy nebo povlaky obsahující tyto prvky vytvářet toxické plyny.
Nikdy neřežte nádoby, u kterých neznáte jejich obsah. Tyto nádoby mohou obsahovat toxické nebo výbušné látky. Napřed je nutné je zcela vyprázdnit a řádně vyčistit.
Většina zemí používá certifikační systém, kanystry a nádoby by měly být vybaveny příslušnou dokumentací uvádějící co lze a nelze s nimi provádět. Vždy chraňte sebe a své spolupracovníky.
Riziko spojené s magnetickým polem
Z velkých proudů může magnetické pole ovlivnit chod kardiostimulátoru nebo naslouchátek.
Uživatelé kardiostimulátoru nebo naslouchátek by se měli napřed poradit s lékařem, než budou pracovat v blízkosti plazmového řezání a vyřezávání.
Řezání plazmou může být velmi bezpečné. Při dodržení bezpečnostních norem, správném nastavení systému a jeho správném používání, nepředstavuje řezání plazmou větší riziko než většina svařovacích procesů.
Text: Thermacut, k.s.
Foto: archiv Thermacut, k.s.